Δια Χειρός…Χάκετ ο Ολυμπιακός υπέκυψε στην Μπολόνια

Ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα για 37 λεπτά στην Μπολόνια, αλλά στο τέλος τα έκανε όλα λάθος και η Βίρτους πήρε μια ανέλπιστη νίκη

ΒΙΡΤΟΥς

Οι «ερυθρόλευκοι» βραχυκύκλωσαν επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και πέταξαν στα σκουπίδια την καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους και τις διψήφιες διαφορές. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 69-67 από τη Βίρτους στη Μπολόνια, για την 15η αγωνιστική της Euroleague, με το ρεκόρ του να αποκτά αρνητικό πρόσημο (7-8).

Στον αντίποδα, οι Ιταλοί «αναρριχήθηκαν» στη δεύτερη θέση (ρεκόρ 11-4), μετά το «στραβοπάτημα» της Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο, απέναντι στην Άλμπα.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ένας πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι, αλλά πήρε και επιθετικό φάουλ από τον αρνητικό Τόμας Ουόκαπ, ενώ ο Λαρεντζάκης (13 πόντοι) έχασε το τελευταίο σουτ για τη νίκη.