Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Μπαρτσελόνα και Μπάγερν

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την Μπαρτσελόνα, παίζοντας ωστόσο με παίχτη λιγότερο στο Καμπ Νου. Ο Λουίς Σουάρες με δύο γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1, χωρίς ωστόσο να είναι σκορ ασφαλείας ενόψει της ρεβάνς την Τετάρτη 13 Απριλίου.

57042da61dc524311f8b48de

Οι «κολτσονέρος» προηγήθηκαν 1-0 στο ημίχρονο με τον Φερνάντο Τόρες, διάστημα στο οποίο ήταν πολύ καλύτεροι και κάμφθηκαν μετά την αυστηρή αποβολή του επιθετικού.

Η Ατλέτικο μπλόκαρε για το πρώτο ημίχρονο την ανάπτυξη των γηπεδούχων, τους «έκοψε» στη μέση «εξαφανίζοντας» τη μεσαία γραμμή τους με το τρέξιμο και την ακατάπαυστη πίεση που ασκούσε και προηγήθηκε στο 25΄ με τον Τόρες, από πάσα του Κόκε. Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε το 11ο τέρμα του σε 15 αγώνες απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Οι MSN της Μπαρτσελόνα ήταν ανύπαρκτοι μέχρι την απόφαση του Φέλιξ Μπριχ να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον σκόρερ για φάουλ στον Μπουσκέτς.

Η απόφαση έκρινε ουσιαστικά το ματς. Η Μπαττσελόνα πίεσε με παίκτη παραπάνω και με τον Ουρουγουανό να πετυχαίνει δύο γκολ, στο 63’ και 74’ έκανε την ανατροπή. Δοκάρι είχε ο Νείμάρ στο 51΄.

Η Μπάγερν πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 1-0 επί της Μπενφίκα στο Μόναχο ενόψει της ρεβάνς του «Ντα Λουζ» την επόμενη Τετάρτη.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, από του Μπερνάτ ο Βιδάλ, νίκησε με κεφαλιά τον Έντερσον και σήκωσε την «Αλιάντς Αρένα» στο πόδι, για πρώτη και τελευταία φορά.

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και είχε καλές στιγμές για ένα δεύτερο γκολ, αλλά δεν το πέτυχε, με αποτέλεσμα η Μπενφίκα να πάρει θάρρος στο δεύτερο 45λεπτο και να ζητήσει πράγματα από το παιχνίδι.

Ο Μήτρογλου δεν έκανε αισθητή την παρουσία του και αντικαταστάθηκε στο 70’.

«Καρφιά» από τον Αντώνη Κανάκη για Μητσοτάκη: «Τον καλέσαμε αλλά τελικά δεν ήρθε-Δεν μπορούσε να ελέγξει τις ερωτήσεις» (video)