Ch. League: Στα ημιτελικά με 2×2 η Μπάρτσα – Οδοστρωτήρας η Μπάγερν διέλυσε την Πόρτο

Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Μονάχουν πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας των Παρί και Πόρτο αντίστοιχα.

neymar hd

Η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στα ημιτελικά με δύο νίκες επί της Παρί Σεν Ζερμέν. Μετά το 3-1 στο Παρίσι την περασμένη εβδομάδα οι μπλαουγκράνα επικράτησαν απόψε και στο «Καμπ Νου» κόντρα στη πρωταθλήτρια Γαλλίας, αυτή τη φορά με 2-0 χάρις σε ισάριθμα τέρματα του Νεϊμάρ στο πρώτο ημίχρονο, στο 14ο και στο 34ο λεπτό, φτάνοντας συνολικά στα 30 για φέτος! Η αποψινή ήταν η 33η νίκη στους τελευταίους 37 αγώνες για την ισπανική ομάδα, με τη «φονική» επιθετική τριπλέτα (Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες) να κοντεύει να φτάσει μόνη της στα 100 γκολ, καθώς εκτός του Βραζιλιάνου διεθνή ο «ψύλλος» έχει ήδη σκοράρει 46 φορές και ο Ουρουγουανός 19!

Την προηγούμενη εβδομάδα επικρατούσε ανησυχία στις τάξεις των Βαυαρών μετά την ήττα με 3-1 στο «Ντραγκάο» από τη Πόρτο. Στην αποψινή ρεβάνς όμως, η ομάδα του Γκουαρδιόλα ήταν καταιγιστική, συντρίβοντας στην «Αλιάντζ Αρένα», με το φοβερό 6-1 την Πόρτο, προηγούμενοι μάλιστα με 5-0 στο ημίχρονο! Οι Πορτογάλοι γνώρισαν τη βαρύτερη ήττα της ιστορίας τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, «ισοφαρίζοντας» το 1-6 από την ΑΕΚ στο Κύπελλο Πρωταθλητριών το 1978!

Μητσοτάκης: Σε πανικό στη Βουλή – Αντί για απαντήσεις, επίθεση και «δεν ντρέπεστε» στην αντιπολίτευση (video)