"Αυτοκτόνησε" στη Βέροια ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στη Βέροια, όπου αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την τοπική ομάδα στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 8ης αγωνιστικής της Super League.

580e64481dc524a05c8b46ed

Οι «πράσινοι» έπαιξαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο για 60 λεπτά, έχασαν απίστευτες ευκαιρίες για να το «καθαρίσουν» το ματς από πολύ νωρίς, αλλά στο 87΄ ο Μπαλάφας με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 1-1.

Η ομάδα του Στραματσόνι μπορεί να βρήκε απέναντί της τον Λόπεθ που έπιανε τα άπιαστα, αλλά από την άλλη αυτό δεν αναιρεί την αναποτελεσματικότητα των παικτών της στην τελική προσπάθεια.

Μοιραία οι «πράσινοι» έμειναν στο -4 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, δύο αγωνιστικές πριν το μεταξύ τους ντέρμπι στο Καραϊσκάκη.

Το πρώτο 45λεπτο στη Βέροια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού, που έχασε πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες για να κάνει συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη.

Η αιτία που οι «πράσινοι» δεν «καθάρισαν» το παιχνίδι από το πρώτο μέρος ήταν ο τερματοφύλακας της Βέροιας, Τζόναθαν Λόπεθ.

Ίσως το καλύτερό του πρώτο 45λεπτο από την έναρξη της περιόδου έκανε ο Παναθηναϊκός, που παρά τις απουσίες του στον άξονα (Ζέκα, Λεντέσμα) έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κυρίως από τα άκρα, με τον Ιμπάρμπο να κάνει ό,τι θέλει και τον Μπεργκ να κυριαρχεί στη μεγάλη περιοχή.

Στο 13΄ μετά από τρομερό συνδιασμό, ο Μπεργκ έγινε τελικός αποδέκτης και με δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 87′ κι ενώ οι γηπεδούχοι δυνατό σουτ του Μπαλάφα ισοφάρισαν και πήραν έναν ανέλπιστο, έστι όπως εξελισσόταν το ματς, βαθμό.

Όλγα Βλαχοπούλου: Διαγνώστηκε με καρκίνο η γνωστή στιχουργός – Η ανάρτηση της στα social media