Ασταμάτητος ο Τζόκοβιτς λύγισε τον Τσιτσιπά και έγραψε ιστορία στο Australian Open

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε κατάθεση ψυχής, αλλά ο ασταμάτητος «Νόλε» επικράτησε με 3-0 σετ και κατέκτησε τον τίτλο στο Australian Open.

1000

Ένα χρόνο μετά την απέλαση του, επειδή επέλεξε να μην κάνει το εμβόλιο, ο Σέρβος επέστρεψε στην Αυστραλία απόλυτα συγκεντρωμένος και νίκησε για δέκατη σερί φορά τον Έλληνα πρωταθλητή, γράφοντας ιστορία. Λύγισε 3-0 σετ τον Στέφανο Τσιτσιπά και ισοφάρισε τον Ναδάλ με 22 Grand Slam. Ο «Νόλε»,, μάλιστα, έχει 10 τίτλους πλέον στο Australan Open, όπου είναι αήττητος σε ισάριθμους τελικούς!

Μολονότι με την πρώτη ματιά ο αγώνας δείχνει μονόπλευρος, στην πραγματικότητα ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε τεράστια μάχη κι έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο του. Μόνο τυχαίο δεν είναι, άλλωστε, ότι το δεύτερο και τρίτο σετ κρίθηκε στο tie break. Στο φινάλε, όμως, ήταν και πάλι ο Τζόκοβιτς, όπως και στο Roland Garros το 2021, που του στέρησε τον πρώτο τίτλο σε major τουρνουά.

Κολωνός: Σήμερα η απόφαση του δικαστηρίου για τον Μίχο, τον «Μιχάλη» και τη μητέρα της 12χρονης