"Απέδρασε" από το Μιλάνο ο Ολυμπιακός

Βελτιωμένος στην άμυνα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 71-66 της Αρμάνι στο Μιλάνο και πέτυχε την 2η νίκη του στην Euroleague μετά από 3 αγωνιστικές. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν αρκετά λάθη, αλλά στο τέλος έδειξαν την ανωτερότητά τους και πήραν τη νίκη επί της Αρμάνι.

a young

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αλεσάντρο Τζεντίλε έκανε «πάρτι» στην άμυνα του Ολυμπιακού και από την άλλη πλευρά ο Πάτρικ Γιανγκ «σμπαράλιασε» την άμυνα των Ιταλών. Η είσοδος του Ντάνιελ Χάκετ περιόρισε πολύ τον φόργουορντ της Αρμάνι με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει μία μικρή διαφορά υπέρ του. Ολιγωρία σε κάποιες άμυνες έφεραν ξανά το σκορ στην ισοπαλία (37-37).

Στην Τρίτη περίοδο, η ομάδα του Πειραιά βελτίωσε αρκετά την άμυνά και παρά την αστοχία στα τρίποντα, πήρε προβάδισμα 6 πόντων (41-47, 26′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 εύστοχα τρίποντα (2 ο Σιμόν, 1 ο Χάμελ, 1 ο Τζεντίλε) προηγήθηκαν με 57-52 (32′).

Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τρίποντα των Σπανούλη και Πρίντεζη και προσπέρασαν 60-62, στο 36′. Το ματς κρίθηκε στη λεπτομέρεια με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει ένα προσωπικό καλάθι, γράφοντας το 64-66 και με πάσα από τα χέρια του «σφράγισε» τη νίκη ο Γιώργος Πρίντεζης (64-69). Το τελικό 71-66 έκανε ο αρχηγός του Ολυμπιακού σε νεκρό χρόνο με βολές.