Newsroom

Newsroom

Άθλος της Βαλένθια στην Ισπανία

Η Βαλένθια κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της, καθώς επικράτησε με 87-76 και έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών στην Ισπανία

594511991dc524eb568b4567

Η Βαλένθια έκανε πράξη στο μπάσκετ ότι τα αουτσάιντερ μπορούν να κάνουν την έκπληξη. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ πέτυχε ένα μικρό μπασκετικό θαύμα, καθώς μετά την ήττα της στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών απάντησε με τρεις σερί νίκες επί της Ρεάλ Μαδρίτης και κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της στην Ισπανία.

Η Βαλένθια, εκμεταλλεύθηκε την τρομερή κούραση της Ρεάλ που έμοιαζε άδεια από το Final Four κι έπειτα. Στον τέταρτο τελικό οι Μαδριλένοι ήθελαν την ισοφάριση που θα τους έδινε την ευκαιρία να παλέψουν για τον τίτλο στο γήπεδό τους, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά (20-19), αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ήταν συγκλονιστικοί και με επί μέρους 29-11 έχτισαν προβάδισμα 17 πόντων στο ημίχρονο που τους βοήθησε να φτάσουν άνετα στο 87-76.

Στέφανος Κασσελάκης: «Αλέξη, έλα πάνω» – Η στιγμή που ο Τσίπρας ανεβαίνει στο βήμα (video)