Άνοιξε φτερά η ΑΕΚ για τους ομίλους του Europa League

Με μία μεστή εμφάνιση οι «κιντρινόμαυροι» «έπνιξαν» στην κυριολεξία την Μπριζ, επικρατώντας με 3-0 στο ΟΑΚΑ και παίρνοντας την πρόκριση για τους ομίλους του Europa League.

599f332b1dc5246a128b48cf

H AEK επιστρέφει στα ευρωπαϊκά σαλόνια, αποκλείοντας την ομάδα του Ιβάν Λέκο στην Αθήνα. Μετά το 0-0 στην έδρα της Μπριζ, η Ένωση κατάφερε να «κλειδώσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο σκοράροντας δύο φορές, με Χριστοδουλόπουλο και Σιμόες αντίστοιχα.

Πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο πορτογάλος χαφ που κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Χριστοδουλόπουλος άνοιξε το σκορ στο 26′ και έβαλε τα υπόλοιπα δύο τέρματα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση.

Συγκεκριμένα, στο 39ο λεπτό, ο Σιμόες πήρε το «ριμπάουντ» μετά την απόκρουση της κεφαλιάς του Χριστοδουλόπουλου από τον τερματοφύλακα της Μπριζ και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, «σφραγίζοντας» τη νίκη – πρόκριση για την ομάδα του.

Στο 90′, ο Πορτογάλος έβαλε ένα ακόμα γκολ, κάνοντας το καλύτερο ματς της καριέρας του στην ΑΕΚ.

Μετέτρεψαν σπίτι στην Ιπποκράτειο Πολιτεία σε παράνομο κέντρο απεξάρτησης – Πέντε συλλήψεις