Aνατροπή στο ΣΕΦ από την Μονακό -Δύσκολο έργο για Ολυμπιακό η πρόκριση στο Fina-4

Ο Μάικ Τζέιμς διέλυσε αμυντικά  τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ οδηγώντας τη σειρά με τη Μονακό στο 1-1 και πλέον οι Μονεγάσκοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έχουν το  «πάνω χέρι» με το πρώτο ματς την Τετάρτη (27/4, 10:00) του Πάσχα στην έδρα τους

7c80a682 2dc8 4a16 8702 a02d602973eb

Με συνταγή Ολυμπιακού… στην άμυνα και έναν εκπληκτικό Μάικ Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό ήταν σαρωτική και παρέσυρε (96-72) στο διάβα της την ελληνική ομάδα στον δεύτερο αγώνα των play offs στο ΣΕΦ φέρνοντας την σειρά στο 1-1 και πλέον πήραν εκείνοι το πλεονέκτημα έδρας, όπου θα υποδεχθούν σε δυο παιχνίδια τους «ερυθρόλευκους» με το πρώτο να γίνεται την Τετάρτη (27/4, 10:00) του Πάσχα και το δεύτερο την επόμενη Παρασκευή (29/4).

Ένα “black out” του Ολυμπιακού στην επίθεση επέφερε το επιμέρους σκορ 12-30 της Μονακό στην 2η περίοδο που είχε ορεξάτους τους Ντουέιν Μπέικον (17π., 6ρ., 3κλ.) και Ντανίλο Άντζουσιτς (19π.) σε αυτό το διάστημα. Το μυαλό των παικτών του Μπαρτζώκα «χάλασε», ήταν άστοχοι… ακόμη και στις βολές, ενώ το ένα λάθος τους διαδεχόταν το άλλο. Κι ενώ ο Μάικ Τζέιμς (23π. με 5/8 τρίποντα) είχε 2 πόντους στο α΄ μέρους, στην 3η περίοδο ξαναβρήκε το χέρι του (βάζοντας 16π.) εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 με 4 εύστοχα τρίποντα.

Το 4ο δεκάλεπτο εξελίχτηκε σε τυπική διαδικασία και πλέον, ο Ολυμπιακός θα μεταβεί στο Μονακό (με τσάρτερ) με στόχο να πετύχει τουλάχιστον μία νίκη στα δύο παιχνίδια στο Πριγκιπάτο (Τετάρτη 27/4 και Παρασκευή 29/4) , καθώς η σειρά και η πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βελιγραδίου (19-21 Μαΐου) κρίνεται στις 3 νίκες (

Μητσοτάκης: Σε πανικό στη Βουλή – Αντί για απαντήσεις, επίθεση και «δεν ντρέπεστε» στην αντιπολίτευση (video)