"Άλωσε" το Λονδίνο με τρεις "κανονιές" ο Ολυμπιακός

Ένας εντυπωσιακός Ολυμπιακός, γεμάτος πάθος και ψυχραιμία, ταπείνωσε την Άρσεναλ μέσα στο Λονδίνο, ρίχνοντας την στο καναβάτσο του «Εμιρέιτς». Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-2, πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση κυρίως σε επίπεδο τακτικής, και ανέτρεψε τα βαθμολογικά δεδομένα στον 6ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

olimpiakossssss

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω σκορ, και όταν δέχθηκαν τα γκολ με τα οποία ισοφάρισαν οι «κανονιέρηδες» είχαν εξαιρετικές αντιδράσεις. Άνοιξαν το σκορ με τον Πάρντο στο 33ο λεπτό, πέρασαν και πάλι μπροστά (2-1) με αυτογκόλ του Οσπίνα στο 40ο μετά από κόρνερ του Φορτούνη, και στο 66ο λεπτό με τον Φινμπόγκασον απάντησαν στη νέα ισοφάριση της Άρσεναλ, γράφοντας το τελικό 3-2!

Οι παίκτες του Βενγκέρ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Γουόλκοτ στο 35ο λεπτό και σε 2-2 με τον Σάντσεθ στο 65ο λεπτό.  Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Σαλίνο ενώ μεγάλη ήταν η συμβολή του Καμπιάσο και του Φορτούνη, στην «σκακιέρα» του Σίλβα.