Newsroom

Newsroom

Κάρφωσε "βέλος" στην "καρδιά" του ΠΑΟΚ ο Καραμάνος

Ο Καραμάνος «εκτέλεσε» στο 45ο λεπτό τον ΠΑΟΚ, και ο Ατρόμητος «άλλωσε» την Τούμπα επικρατώντας με 1-0 του ΠΑΟΚ 1-0. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είναι η μοναδική ομάδα των πλέι οφ χωρίς νίκη, ενώ παράλληλα με το πρώτο δικό του τρίποντο, ο Ατρόμητος προσπέρασε το μακεδονικό συγκρότημα αφήνοντάς το στην τελευταία θέση.

velos

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια έφτασε στους πέντε βαθμούς και απέχει δύο λιγότερους από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης. Αν την τελευταία αγωνιστική οι Περιστεριώτες νικήσουν τον αδιάφορο Παναθηναϊκό και ο ΠΑΟΚ περάσει με νίκη από την αρκαδική πρωτεύουσα, τότε ο Ατρόμητος θα είναι δεύτερος και θα συμμετάσχει απευθείας στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Πελοποννήσιους το πλεονέκτημα έχει ο Αστέρας.

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στον ΠΑΟΚ ο οποίος δεν ήξερε τι να κάνει στο γήπεδο, ώσπου… χτύπησαν σαν κόμπρα! Στο 45ο λεπτό, ο Κατσουράνης βρήκε την «τρύπα» στην αντίπαλη άμυνα, πέρασε την μπάλα στον Καραμάνο κι εκείνος με ωραία προσπάθεια απέφυγε τον Τζαβέλα, πέρασε τον Βίτορ και πλάσαρε τον Ιτάνζ για το 0-1, ενώ στη συνέχεια ο πανηγυρισμός του «τοξότη» από τον σκόρερ δημιούργησε ένταση μεταξύ των παικτών.

Ευκαιρίες για ισοφάριση είχε ο ΠΑΟΚ στο 50΄ και στο 57’ με Κωνσταντινίδη και Παπαδόπουλο αντίστοιχα.  Στο 80′ τραυματίστηκε ο Κωνσταντινίδης και αποχώρησε, με συνέπεια οι Θεσσαλονικείς να συνεχίσουν ως το τέλος με παίκτη λιγότερο. Στο 85΄ ο Παπάζογλου έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά νικήθηκε από τον Ιτάνζ σε τετ α τετ.

ΣΥΡΙΖΑ για Μητσοτάκη: Εγκλωβισμένος στην ίδια του την μικροκομματική τακτική, ζητάει τώρα και τα ρέστα