Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να ηττήθηκε με 3-2 στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου, αλλά με τη νίκη της στο «Καμπ Νου» με 3-0, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στις 27 Μαΐου στο Βερολίνο.

barca 1

Στο 7ο λεπτό, ο Μπουσκέτς «έχασε» στην περιοχή τον Μπενάτια σε εκτέλεση κόρνερ και ο Μαροκινός κεντρικός αμυντικός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους «Βαυαρούς». Οι απουσίες των Ριμπερί και Ρόμπεν ΄ξταν ορατές, όπως και στο πρώτο ματς,  ενώ η Μπάγερν αδυνατούσε και ανασταλτικά. Στο 15΄ λοιπόν η κάθετη πάσα του Μέσι έβγαλε τον Σουάρες στην πλάτη της γερμανικής άμυνας, εκείνος έφτασε απέναντι στον Νόιερ και πάσαρε στον Νεϊμάρ, ο οποίος ισοφάρισε σε άδεια εστία.

Στο 29’ ο Σουάρες πάσαρε στον Βραζιλιάνο άσο κι εκείνος με συρτό σουτ νίκησε εκ νέου τον Νόιερ, σημειώνοντας το τρίτο του γκολ σε δύο αγώνες απέναντι στον καλύτερο τερματοφύλακα του κόσμου. Ο ρυθμός έπεσε για τη Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο, και στο 59ο λεπτό ο Λεβαντόσφκι με «ξερό» σουτ από το ύψος της περιοχής άφησε «άγαλμα» τον Τερ Στέγκεν γράφοντας το 2—2. Το τελικό 3-2 για τη Μπάγερν έκανε στο 74΄ ο Μίλερ μετά από πάσα του Σβαϊνστάιγκερ, δίνοντας νίκη γοήτρου στην ομάδα του.