Europa League: Σεβίλλη για κούπα – "Αθάνατη" η Ντνίπρο

Η Σεβίλη κατά πάσα πιθανότητα θα υπερασπιστεί τον τίτλο του Γιουρόπα Λιγκ, μετά την εμφατική νίκη με 3-0 στον πρώτο ημιτελικό αγώνα κόντρα στη Φιορεντίνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

sevilla fiore

Ο Αλέιξ Βιδάλ, σκόραρε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και απλοποίησε στο μέγιστο βαθμό την κατάσταση για την ομάδα του Ουνάι Έμερι. Ο Ισπανός ακραίος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό μετά από συνδυασμένη προσπάθεια των Βιτόλο, Ρέγιες, Μπάκα και πάσα του τελευταίου, ενώ διπλασίασε στο 52΄ όταν από ασίστ του Βιτόλο μπήκε στην περιοχή και προσποιούμενος σέντρα πλάσαρε τον Νέτο από πλάγια δεξιά θέση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκαμεϊρό στο 75΄. Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (14/5) στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας.

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης πήρε για τον τελικό της Βαρσοβίας στις 27 Μαΐου η εκπληκτική Ντνίπρο μετά την ισοπαλία με 1-1 στο «Σαν Πάολο» με τη Νάπολι. Ο Νταβίντ Λόπεθ στο 50΄ άνοιξε το σκορ για τη Νάπολι, όταν σε εκτέλεση κόρνερ η ουκρανική άμυνα ολιγώρησε και ο άσος της Νάπολι έκανε από κοντά το 1-0.
Στο 81ο λεπτό όμως, ο Σέλεζνιοφ που είχε μπει αλλαγή ένα λεπτό πριν, σκόραρε το τελικό 1-1 αλλά από θέση οφ σάιντ. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο στάδιο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου την επόμενη Πέμπτη, 14 Μαΐου.

«Πυρά» τις Έλενας Ακρίτα για το κακοστημένο ρατσιστικό show του δημάρχου Περάματος στους εξαθλιωμένους Ρομά