Stoiximan.gr Basket League: "Άλωσε" το Αλεξάνδρειο ο Ολυμπιακός

O Ολυμπιακός πέτυχε την 5η του νίκη σε ισάριθμα ματς στην Α1, επικρατώντας στην Θεσσαλονίκη του Άρη με 70-63 στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 5ης αγωνιστικής.

5820d2181dc524952c8b456a

Το ντέρμπι κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο, όπου στο ξεκίνημά της με τρία τρίποντα του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +16 (52-36) και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων στο 4ο δεκάλεπτο (μείωσαν στο -2, 56-58) τα δύο σερί τρίποντα από τους Αγραβάνη, Λοζτσέσκι έδωσαν την ευκαιρία στους Πειραιώτες να πάρουν διαφορά ασφαλείας και να φτάσουν στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε την εντός έδρας ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και θα πάει με καλή ψυχολογία στην Κωνσταντινούπολη για το ματς που ακολουθεί στην Euroleague με την Γαλατασαράι την Παρασκευή.

Ο Σπανούλης με 13 πόντους και 11 ασίστ έκανε τη διαφορά, ενώ με 12 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Ματ Λοτζέσκι. Επίσης σημαντική ήταν και η συμβολή του Μπιρτς με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Με 18 πόντους ο Ντραγκίσεβιτς ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των γηπεδούχων.

ΣΥΡΙΖΑ για Μητσοτάκη: Εγκλωβισμένος στην ίδια του την μικροκομματική τακτική, ζητάει τώρα και τα ρέστα