ΠΑΣ Γιάννινα- Παναθηναϊκός 0-1

Με το υπέροχο γκολ του Ατζαγκούν στο 36ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφυγε αλώβητος από τους Ζωσιμάδες (1-0) και στρέφει πλέον…

pao 21

Με το υπέροχο γκολ του Ατζαγκούν στο 36ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφυγε αλώβητος από τους Ζωσιμάδες (1-0) και στρέφει πλέον την προσοχή του στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου με τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» (Τετάρτη, 19:00). Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα μπορούσε κάλλιστα να είχε προηγηθεί με δύο τέρματα στο πρώτο πεντάλεπτο αν εκμεταλλευόταν τα αστεία λάθη της άμυνας του Παναθηναϊκού. Και πάνω που μιλάμε για λάθη, ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά θύμισε τον… κακό Παναθηναϊκό παλαιότερων αγώνων, όπου η άμυνά του ήταν εύθραυστη και τα λάθη κάτι το συνηθισμένο.

Αφού οι… «άσπροι» του Γιάννη Αναστασίου ξεπέρασαν το αρχικό σοκ, στη συνέχεια ισορρόπησαν, αλλά δεν μπορούσαν να βγάλουν φάσεις. Αν δεν ήταν το εκπληκτικό γκολ του Ατζαγκούν στο 36′, η λογική έδειχνε ημίχρονο χωρίς τέρματα. Λάθη στο κέντρο, αρκετά φάουλ και καθόλου ρυθμός. Ο ΠΑΣ προσπαθούσε να επιτεθεί ακόμα και σε δεύτερο χρόνο όταν έχανε την ευκαιρία να βγει στην αντεπίθεση, αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού έχοντας μάθει από τα λάθη των πρώτων λεπτών, έκοβε κάθε προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν φυσιολογική η άνοδος των γηπεδούχων στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν το ματς και να κάνουν αυτό που δυσκολεύονται ιδιαίτερα τα τελευταία δύο χρόνια: να ανατρέπουν αποτέλεσμα.

Η εκτέλεση φάουλ του Ιλιτς στο 69ο λεπτό ήταν η πρώτη καλή ευκαιρία του β’ μέρους, αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού δεν άργησε να έρθει, σε πιο καθαρή ευκαιρία, στο 77ο λεπτό σε κοντινό συρτό σουτ του Ατζαγκούν. Η διαφορά ήταν η είσοδος του Μπεργκ που γέμισε την επίθεση του Παναθηναϊκού και έφερε πίσω, στην άμυνα, τους γηπεδούχους.

Αυτή ήταν και η σημαντικότερη κίνηση από πλευράς Αναστασίου, με τον Παναθηναϊκό πλέον να έχει την κατοχή και συνάμα τον έλεγχο του αγώνα, κρατώντας έως τέλους το υπέρ του 1-0.

Πηγή: contra.gr

Βερύκιος «καρφώνει» Μητσοτάκη: «Αυτός έστειλε τους 2 στον Μαρινάκη και τους έδιωξε επειδή μαθεύτηκε» (video)