Μπάσκετ: Ηττες για Πανιώνιο και ΠΑΟΚ στο EuroCup

Με ήττα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στη φάση των ομίλων του EuroCup οι Πανιώνιος και ΠΑΟΚ, με τους «κυανέρυθρους» να…

paok 3

Με ήττα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στη φάση των ομίλων του EuroCup οι Πανιώνιος και ΠΑΟΚ, με τους «κυανέρυθρους» να υποκύπτουν στην παράταση 93-89 (80-80 κ.δ.) απέναντι στους Φιλανδούς της Μπίσονς Λοϊμάα και τον «Δικέφαλο» να υποκλίνεται στην ανωτερότητα της ρωσικής Νίζνι Νόβγκοροντ, χάνοντας στην Πυλαία με 60-52.

Στη Φινλανδία, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (67-58), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος είχε λύσεις με τους Ντούβνιακ και ΜακΚόλουμ και 35΄΄ πριν το τέλος κατάφερε να προηγηθεί με τον Μίλμπουρν (76-77).

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γουίλιαμσον (1/2 βολές), ο Ντούβνιακ με τρίποντο έκανε το 77-80 στα 5΄΄ πριν τη λήξη, Γουίλιαμσον ευστόχησε και πάλι στην πρώτη βολή και έχασε σκόπιμα τη δεύτερη, με τον Ρόμπινσον να μαζεύει το ριμπάουντ και με πολύ δύσκολο σουτ να ισοφαρίζει 80-80 και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση, κερδίζοντάς τον τελικά.

Παρά την ήττα τους, πάντως, οι «κυανέρυθροι» ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του 8ου ομίλου και πήραν τον εισιτήριο για τους «32» της διοργάνωσης.

Στη Θεσσαλονίκη, η συνάντηση δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον «Δικέφαλο» αφού είχε ήδη αποκλειστεί . Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να είναι αποτελεσματικός στο πρώτο δεκάλεπτο, να περιορίζει αμυντικά τους Ρώσους και να είναι εύστοχος στέλνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (21-13) στο 10΄.

Στη συνέχεια όμως η Νίζνι εκμεταλλεύτηκε την «καθίζηση» που υπέστησαν οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο και με σερί 0-8 αρχικά ισοφάρισε σε 21-21 (12΄) και στη συνέχεια έφτασε στο 24-29, στο τελείωμα του ημιχρόνου, ενώ οι προσπάθειες του Μπρέζετς έφεραν τους Ρώσους στο +10 στο 25΄ (31-41).

Με 2/2 τρίποντα του Δέδα ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 28΄ στο καλάθι (39-41), αλλά μέχρι εκεί… Η Νίζνι πάτησε ξανά το «γκάζι» και με επιμέρους σκορ 15-2 ξέφυγε με 15 πόντους στο 33΄ (41-56), τελειώνοντας οριστικά τον αγώνα.