Μουντιάλ: Ελπίζουν για πρόκριση οι ΗΠΑ, 2-1 την Γκάνα

Σημαντική νίκη που της δίνει ελπίδες για πρόκριση στη φάση των 16 του Μουντιάλ πέτυχε η εθνική ομάδα των Ηνωμένων…

usa ghana

Σημαντική νίκη που της δίνει ελπίδες για πρόκριση στη φάση των 16 του Μουντιάλ πέτυχε η εθνική ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών σε βάρος της αντίστοιχης της Γκάνα, με σκορ 2-1, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική στον 7ο Όμιλο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 32ο δευτερόλεπτο του αγώνα ο Κλιντ Ντέμπσεϊ, βάζοντας μπροστά στο σκορ τις ΗΠΑ και πετυχαίνοντας το πέμπτο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου.

Οι Γκανέζοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χάνοντας μάλιστα και πέναλτι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως μόλις στο 82ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Αντρέ Αγιού.

Ωστόσο, οι Αμερικανοί δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη, και στο 86’ ο Μπρουκς με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Γερμανία συνέτριψε με 4-0 την Πορτογαλία, που αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, λόγω αποβολής του Πέπε.

Βόλος: Συγκλονίζει μαρτυρία 21χρονης κοπέλας – «Με βίαζε σε ξενοδοχείο από τα 11 μου χρόνια» (video)