Λευκή ισοπαλία στο "Βιθέντε Καλντερόν" – Βήμα πρόκρισης για Γιούβε

Μόνο το γκολ έλειψε στο «Βιθέντε Καλντερόν», στον πρώτο αγώνας ανάμεσα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και τη Ρεάλ, για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, με τις δύο ομάδες να αφήνουν «ανοιχτούς λογαριασμούς» ενόψει της ρεβάνς στις 24 Απριλίου στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

atletico real

Σε ένα γρήγορο ματς και πολύ δυνατό, οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν επιφυλακτικές. Η Ρεάλ ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά κι έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες, με τους Γκάρεθ Μπέιλστο 3ο, Χάμες Ροντρίγκες στο 37ο και Καρίμ Μπενζεμά στο 43ο λεπτό, ενώ στο δεύτερο μέρος κυριάρχησαν τα σκληρά φάουλ. Ατιμώρητη πέρασε η γροθιά του Ντάνιελ Καρβαχάλ στον Μάριο Μάντζουκιτς , καθώς διέλαθε της προσοχής του Σέρβου διαιτητή Μίλοραντ Μάζιτς. Όλα θα κριθούν στο δεύτερο ματς στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου»

Η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε αρκετά στο Τορίνο απέναντι στη Μονακό αλλά βρήκε το γκολ που έψαχνε για να φτάσει στη νίκη επί των Μονεγάσκων με 1-0, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ, αποκτώντας έτσι ένα μικρό προβάδισμα στα προγνωστικά ενόψει της ρεβάνς στο «Λουί ΙΙ» του πριγκιπάτου, στις 22 Απριλίου.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε από την άσπρη βούλα ο Αρτούρο Βιδάλ.

Η Αλεξία Μπακογιάννη υπέβαλλε μήνυση στον Στέφανο Χίο– Καταγγέλλει φραστική επίθεση