Euroleague: Νίκησε δύσκολα τη Ζαλγκίρις ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ με 73-62, πετυχαίνοντας τη 16η νίκη σε 22 αγώνες κι έπιασε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη δεύτερη θέση της Ευρωλίγκας, αφήνοντας πίσω δυο νίκες τη Φενέρμπαχτσε, που ηττήθηκε νωρίτερα από την Νταρουσάφακα.

589e32e31dc5247d248b46e6

Οι «ερυθρόλευκοι» εδραίωσαν έτσι την παρουσία τους στην πρώτη τριάδα, ενώ απέχουν μια νίκη από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Η νίκη ήρθε δύσκολα, καθώς οι Λιθουανοί έκοψαν το ρυθμό του Ολυμπιακού, δεν τον άφησαν να τρέξει και για περίπου 32 λεπτά είχαν γίνει «στενός κορσές» στον πρωταθλητή Ελλάδας.

Καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων ο Γιώργος Πρίντεζης, που αναδείχθηκε MVP του αγώνα φτάνοντας στο double-double με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 30 στην αξιολόγηση!

Άξιος συμπαράστασης ο Ματ Λοτζέσκι, που με 7 σερί πόντους στην τελευταία περίοδο μετέτρεψε το 57-55 σε 64-57 δίνοντας επιθετική ώθηση στην ομάδα του και «σκοτώνοντας» την ψυχολογία της Ζαλγκίρις.

Ο Σπανούλης βελτίωσε την εικόνα του προς το τέλος, ο Μιλουτίνοφ «σκέπασε» τα καλάθια και ο Γουότερς έδωσε πολύτιμες λύσεις σε οργάνωση και σκορ, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήρθε στο ΣΕΦ για να κάνει τη ζημιά.

Αυτό είναι το «μεταγραφικό μπάμ» απο τον Ανδρουλάκη για τις ευρωεκλογές: Ο παπα-Μιχάλης από τον «Σασμό» υποψήφιος με το ΠΑΣΟΚ