Euroleague: Αγρίεψε στην παράταση και νίκησε την Εφές ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός σε έναν αγώνα θρίλερ, επικράτησε στην παράταση της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ με 92-81.

5879518d1dc524ee148b46b7

Στον πρώτο γύρο ο αγώνας της Πόλης είχε κριθεί ύστερα από δύο παρατάσεις υπέρ των Τούρκων, απόψε χρειάστηκε μία για να φτάσει η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο 92-81, αφού προηγουμένως είχε ακολουθήσει τη διαδρομή παράδεισος-κόλαση-παράδεισος.

Οι «πράσινοι» σημείωσαν τη δέκατη νίκη σε 17 αγώνες στην Ευρωλίγκα, υποχρεώνοντας την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς σε ένατη ήττα και υποχώρηση στην κατάταξη.

Tην τελευταία στιγμή ο Τζέιμς έδωσε το φιλί της ζωής στον ΠΑΟ, στέλνοντας το ματς στην παράταση (70-70), με τρεις βολές, εκεί όπου ο Εξάστερος αγρίεψε και «σκότωσε» τους Τούρκους.

Οι πράσινοι ισοβαθμούν με την Φενέρμπαχτσε, την οποία αντιμετωπίζουν την επόμενη εβδομάδα στην Πόλη, σε μία αναμέτρηση άκρως κομβική για την μάχη του πλεονεκτήματος έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μεγάλα καλάθια προς το τέλος, με τους Μπράουν και Ερτέλ να αναλαμβάνουν δράση για το 65-68. 9” πριν τη λήξη, ο Τζέιμς κέρδισε τρεις βολές, έδειξε ψυχραιμία, ευστόχησε σε όλες και έστειλε το ματς στη παράταση. Εκεί, οι παίκτες του Πασκουάλ έκαναν τα πάντα τελεία. Έβαλαν τα μακρινά σουτ (που δεν έβαζαν νωρίτερα), έβγαλαν εντυπωσιακές άμυνες και το επιμέρους σκορ 22-11 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του συγκεκριμένου πεντάλεπτου.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ρίβερς με 23 πόντους, 15 είχε ο Τζεντίλε που μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι, 14 ο Μπουρούσης (6/14 σουτ), άλλους τόσους ο Τζέιμς με 10/11 βολές και 6 ασίστ, έδωσε μάχες ο Σίνγκλεντον, βοήθησε ο Φώτσης, χαμηλά ο Καλάθης με 6 πόντους (3/11 σουτ) και μόλις 3 ασίστ, δείγμα και του προβλήματος που υπήρξε γενικώς στην πράσινη δημιουργία. Για την Εφές στους 15 πόντους σταμάτησε ο Ερτέλ, 14 ο Γκρέιντζερ και 12 ο Μπράουν.

Ο καιρός το Πάσχα: Άνοιξη στα νησιά, Φθινόπωρο στα βόρεια ορεινά – Πώς θα κυλήσει η Μεγάλη Εβδομάδα (Βίντεο/ Χάρτες)