Ch. League: "Άλωσε" το Πόρτο η Γιουβέντους – Προβάδισμα για Σεβίλλη

Oι δύο αλλαγές του Μαξ Αλέγκρι έκριναν τον αγώνα στο «Ντραγκάο» με τη Γιουβέντους να κερδίζει 2-0 την Πόρτο, καθιστώντας τη ρεβάνς της 14ης Μαρτίου στο Τορίνο τυπική διαδικασία.

58ae098d1dc5245c228b46d5

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας ήταν ανώτερη και είχε ευκαιρίες, όμως η χαζή αποβολή του Άλεξ Τέγες στο 27ο λεπτό, όταν δέχθηκε δύο κίτρινες σε ένα λεπτό για ισάριθμα σκληρά μαρκαρίσματα (σε Κουαδράδο και Λιχστάινερ), άλλαξε τις ισορροπίες.

Στο 39΄ ο Κασίγιας έκανε φανταστική επέμβαση σε σουτ του Ιγκουαΐν, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η βολίδα του Ντιμπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι της Πόρτο.

Στο 47΄ ακυρώθηκε (καθ΄ υπόδειξη του βοηθού) κανονικό γκολ του Ντιμπάλα, στο 72΄ ο νεαρός Κροάτης Μάρκο Πιάτσα, που είχε μπει στο παιχνίδι πέντε λεπτά νωρίτερα, άνοιξε το σκορ.

Το 2-0 έγραψε στο 74΄ ο Ντάνι Άλβες, που είχε αντικαταστήσει τον Λιχστάινερ.

Η Σεβίλλη πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League μετά τη νίκη με 2-1 επί της Λέστερ στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Το γκολ του Τζέιμι Βάρντι στο 73΄ (το πρώτο του στο Champions League) ίσως να παίξει καθοριστικό ρόλο στη ρεβάνς του «Κινγκ Πάουερ», που είναι προγραμματισμένη για τις 14 Μαρτίου.

Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με 2-0, με γκολ των Σαράμπια (25΄) και Κορέα (62΄), ενώ έχασαν πέναλτι που απόκρουσε ο Σμάιχελ.

Στέφανος Κασσελάκης: «Αλέξη, έλα πάνω» – Η στιγμή που ο Τσίπρας ανεβαίνει στο βήμα (video)