Newsroom

Newsroom

ΑΕΚ: 2-2 με Ριέκα – όλα για όλα στη Βιέννη

Αλλοπρόσαλλη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο έτρωγε σίδερα η ΑΕΚ, ανέτρεψε το 0-2 των Κροατών, ισοφάρισε σε 2-2 και έχασε πολλές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη.

5a1749721dc524a46f8b45a6

Οι Κροάτες βρήκαν γκολ από κόρνερ στο 8′ και από αντεπίθεση στο 26′. Στο 0-1 ο Ακόστι πήρε την πρώτη κεφαλιά απ’τον Αραούχο και ο Γκόργκον τη 2η εξ επαφής (φάση παρόμοια με γκολ της ΤΣΣΚΑ στο ίδιο γήπεδο), ενώ στο 0-2 η κεφαλιά προς τα πίσω του Βράνιες βρήκε τον Τσιγκρίνσκι να μην μπορεί να ακολουθήσει τον φορ των Κροατών, που “εκτέλεσε” τον Ανέστη με το αριστερό.

Η είσοδος του Λιβάγια στο 30′ και το γκολ του Αραούχο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έβγαλαν την ΑΕΚ απ’ το λήθαργο των πρώτων 30′ και η Ένωση έμεινε στη ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης με το 2-2 απέναντι στη Ριέκα.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έκανε το 2-2 αλλά οι ευκαιρίες για το 3-2 χάθηκαν όλες. Τώρα πρέπει να πάρει τουλάχιστον ισοπαλία με την Αούστρια στη Βιέννη για να περάσει στον επόμενο γύρο.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο (30′ Λιβάγια), Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (68′ Κονέ), Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (85′ Ροντρίγκεζ), Αραούχο.

Ριέκα (Ματίας Κεκ): Πρσκάλο, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Έλεζ, Ζούτα, Μάλες, Μπράνταριτς, Πάβιτσιτς, Ακόστι (70′ Κβρζιτς), Γκόρντον, Γκαβράνοβιτς (81′ Πούλιτς).

Στέφανος Κασσελάκης: «Αλέξη, έλα πάνω» – Η στιγμή που ο Τσίπρας ανεβαίνει στο βήμα (video)