"Ζωντανός" στην Τουρκία ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Euroleague, κόντρα στην Καρσίγιακα με 69-66 στην Τουρκία, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες πρόκρισης στο Top 16 της διοργάνωσης.

a calathes

Ο Παναθηναϊκός έκανε μακράν το καλύτερο πρώτο 10λεπτο στη διοργάνωση. Όλα δούλεψαν ρολόι για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς, τόσο σε άμυνα (9π.), αλλά και στην επίθεση (21π.), ενώ σε κάποια στιγμή με το καλάθι του Γιάνκοβιτς οι «πράσινοι» ξέφυγαν και με 13 (20-7).

Το αρνητικό για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς στο πρώτο 20λεπτο ήταν τα 13 λάθη που έκαναν οι παίκτες του (μέσο όρο ανά αγώνα έχουν 16.5). Με τη συνολική του εμφάνιση, πάντως, στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο παρκέ, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των Τούρκων (33% στα δίποντα,  9% στα τρίποντα) και την κυριαρχία του στα ριμπάουντ (25-12).

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει προσωρινά με 13 πόντους, αλλά με πιεστική άμυνα η Καρσίγιακα πλησίασε στο -6 (41-47) με τη «βόμβα» του Σιπάχι 6΄΄ πριν το τέλος της περιόδου. Ο Αντώνης Φώτσης, όμως, με μεγάλο τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το 50-41 και όλα κρίθηκαν στο τέλος.

Επτά λεπτά πρριν το τέλος οι Τούρκοι κατέβασαν τη διαφορά στο -5 (48-53) με το κάρφωμα του Αϊβερσον, με τους «πράσινους» σε τρία λεπτά να είχαν πετύχει μόλις 3 πόντους. Οι γηπεδούχοι (σε μια καυτή έδρα) ισοφάρισαν 64-64 1΄52΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα αλλά το μεγάλο «τρίποντο» του Καλάθη 40΄΄ πριν τη λήξη και η τάπα του Γκιστ χάρισαν τη μεγάλη νίκη στον Παναθηναϊκό με 69-66.

Β. Καπερνάρος για υπόθεση Λυγγερίδη: «Θα υπάρξουν πιέσεις, για να κλείσουν στόματα» (video)