Αποχωρεί από την Football League η Λαμία: "Να χαίρεστε τους διαιτητές σας"

Την αποχώρησή της από το πρωτάθλημα της Footbal League ανακοίνωσε η διοίκηση της Λαμίας, πυροδοτώντας έτσι την είδηση «βόμβα».

a lamia

Η παρουσία της ομάδας διήρκησε μόλις δέκα αγωνιστικές στο δεύτερο τη τάξει ελληνικό πρωτάθλημα. Την ώρα που το ματς της Παρασκευής κόντρα στην Κέρκυρα βρισκόταν σε εξέλιξη στο δεύτερο ημίχρονο, με ανακοίνωση που εξέδωσε ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Πανουργιάς Παπαϊωάννου, έκανε γνωστό ότι η ομάδα του αποχωρεί από την Football League μετά την ήττα που γνώρισε στο «νησί των Φαιάκων» με 3-2.

Η Λαμία προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Πίντο (18΄) και Νατσιόπουλου (24΄), ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και μέχρι να κλείσει το ημίχρονο ισοφάρισαν με τους Γκομές (31΄) και Κόντο (45΄ πέναλτι). Το νικητήριο τέρμα σημείωσε στο 72΄ ο Φάμπιο, αφού προηγουμένως οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής τους Λεάντρο (48΄).

Στην ανακοίνωση του μεγαλομετόχου της ΠΑΕ αναφέρεται: «Ο μεγαλομέτοχος Πανουργιάς Παπαϊωάννου ανακοινώνει ότι η Π.Α.Ε Λαμία αποχωρεί από το πρωτάθλημα. Κύριοι της Κ.Ε.Δ. να χαίρεστε το πρωτάθλημα και τους διαιτητές σας».
Με γκολ του Φουρτάδο στο 89΄ ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε 1-0 της Ζακύνθου.

Διπλός ισχυρός σεισμός ταρακούνησε τη μισή Ελλάδα: Τι είναι γνωστό μέχρι τώρα – Οι πρώτες εκτιμήσεις