Ο "εκτελεστής" Μπάκα χάρισε στη Σεβίλλη το Γιουρόπα Λιγκ

Σε έναν εντυπωσιακό τελικό, γεμάτο ανατροπές, η Σεβίλλη έγραψε ιστορία στη Βαρσοβία, καθώς είναι πλέον, η πολυνίκης ομάδα του Γιουρόπα Λιγκ και πρώην Κυπέλλου UEFA. Η ισπανική ομάδα κατάκτησε για τέταρτη φορά και δεύτερη συνεχή το τρόπαιο, ξεπερνώντας Γιουβέντους, Ίντερ και Λίβερπουλ.

baka goal

Η εκπληκτική ομάδα του Ουνάι Έμερι, που μετρά τέσσερις στους τέσσερις κερδισμένους τελικούς, με δύο back to back (!) και ως κάτοχος του τίτλου θα συμμετάσχει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, νίκησε στο Εθνικό στάδιο της πολωνικής πρωτεύουσας τη «Σταχτοπούτα» Ντνίπρο με 3-2 σε έναν από τους ωραιότερους τελικούς των τελευταίων ετών.

Η ομάδα του Μίρον Μάρκεβιτς, άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, όταν σε αντεπίθεση και σέντρα του Ματέους ο Κάλινιτς με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι Ανδαλουσιάνοι ισοφάρισαν στο 28΄, με τον Κριχόβιακ, για να πάρουν προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα, όταν ύστερα από κάθετη πάσα του Ρέγες ο Μπάκα πέρασε και τον Μπόικο και έκανε το 2-1.

Στο 44ο λεπτό οι πείσμονες Ουκρανοί έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροτάν. Το γκολ της νίκης για τη Σεβίλη σημείωσε στο 73΄ ξανά ο δεινός Κολομβιανός «εκτελεστής» Μπάκα, ο οποίος αξιοποίησε ιδανικά την πάσα του Βιτόλο.

Στέφανος Κασσελάκης: «Αλέξη, έλα πάνω» – Η στιγμή που ο Τσίπρας ανεβαίνει στο βήμα (video)