ΠΑΟΚ: Κράτησε το αήττητο, έχασε την πρωτιά

Στον έκτο και τελευταίο αγώνα του στον 12ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητο στη διοργάνωση αλλά…

paok 2

Στον έκτο και τελευταίο αγώνα του στον 12ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητο στη διοργάνωση αλλά έχασε την πρώτη θέση από την Άλκμααρ, με την οποία ο «Δικέφαλος» αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στην Τούμπα, επιτυγχάνοντας την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η νεανική ομάδα με τις αρκετές αλλαγές που παρέταξε ο Ντικ Άντβοκατ δεν επηρέασε τη φιλοσοφία παιχνιδιού της Άλκμααρ. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι σε σχέση με την ομάδα που αντιμετώπισε ο ΠΑΟΚ στην Ολλανδία, μόνο ο Γκούντελι βρισκόταν απόψε στην αρχική ενδεκάδα.

Το πρώτο εικοσάλεπτο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον Μπέργκινς στο 19΄ να κάνει ένα επικίνδυνο σουτ και την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Στο 31ο λεπτό όμως οι φιλοξενούμενοι, που έως τότε είχαν καλύτερα πατήματα στο γήπεδο, έκαναν το 0-1 με τον Τόμας Λαμ.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν όμως άμεση, καθώς στο 37΄ ο Λιούις ανέτρεψε τον Κίτσιου στην περιοχή και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Λούκας, ισοφαρίζοντας, ενώ στο 41΄ μια καλή κεφαλιά του Λάζαρ πέρασε άουτ, στην τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου μέρους.

Η εικόνα των γηπεδούχων συνέχισε να είναι προβληματική και στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να αρχίσει «μουρμούρα» στην εξέδρα. Η Άλκμααρ εξακολουθούσε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 57΄ ο Γλύκος έσωσε την εστία του στην προσπάθεια του Μπέργκινς.

Στο 61΄ ο διεθνής τερματοφύλακας του «Δικέφαλου» επενέβη εκ νέου στο σουτ του Γκούντμουνσον, ενώ στο 70΄ ήταν η σειρά των Ολλανδών να κερδίσουν πέναλτι σε χέρι του Λάζαρ, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γκέρντερ στο 71΄.

Η προσπάθεια του Χουμπ Στέφενς να αλλάξει τη ροή του αγώνα με τις αλλαγές και τις εσωτερικές μετακινήσεις, όπως για παράδειγμα τη μετατόπιση του Κίτσιου στη μεσαία γραμμή, δεν απέφερε αποτέλεσμα και δεν βελτίωσε την κακή εικόνα των γηπεδούχων.

Ακόμη κι έτσι, πάντως, ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να πάρει ένα σημαντικό για την Ελλάδα βαθμό φτάνοντας στην ισοφάριση ελάχιστα πριν τη λήξη με κεφαλιά του νεαρού Πόζογλου από σέντρα του Λούκας και προκρίθηκε αήττητος στη φάση των «32».

Δείχνει σημάδια έπαρσης ο Αυτιάς: «Η μέτρηση δείχνει ότι είμαι πρώτος στις καρδιές του κόσμου» (video)